Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Terrarium - niskie czy wysokie?

Żółw, jaszczurka, a może wąż? W zależności od tego, jakiego gada zamierzamy hodować w zaciszu domowym, musimy dobrać do niego odpowiednie terrarium. Jakie rodzaje są dostępne na rynku i czym kierować się przy wyborze? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Terrarium to nie akwarium, czyli wybór nieoczywisty

Wielu początkującym hodowcom wydaje się, że jest to w sumie to samo, jednak nie jest to do końca prawda. Te dwa typy pojemników zostały zaprojektowane tak, by zapewniać optymalne warunki do życia zupełnie innym przedstawicielom zwierząt. Gad nie będzie dobrze się czuł w tradycyjnym akwarium, gdyż nie zagwarantuje mu ono odpowiedniej do jego potrzeb wentylacji, nie posiada bowiem otworów umożliwiających cyrkulację powietrza. Poza tym trudniej jest w nim utrzymać ciepło, za którym jaszczurki, węże i żółwie wprost przepadają.

Terrarium dla jaszczurki

Wybierając pojemnik dla tych gadów, trzeba wziąć pod uwagę to, jaki konkretnie gatunek zwierząt zamierzamy hodować. Popularny kameleon z uwagi na swój specyficzny tryb życia (większość czasu spędza na gałęziach) potrzebuje zbiornika wysokiego i dość dużego, min. 80-90 cm szerokości. Ciekawą propozycją będzie jeden ze szklanych modeli firmy Exo Terra np. ten z naturalnym tłem skalnym. Popularna agama czy legwan zielony, ze względu na swoje spore rozmiary, będzie dobrze się czuła tylko w dużych terrariach. W przypadku tego gatunku gada można postawić na wersje szklane lub drewniane, które bardzo dobrze izolują ciepło. Duże i wysokie zbiorniki, wbrew pozorom, lubią też niewielkie gekony.

 

 

 

Dom dla żółwia

W tym przypadku wybór również jest uzależniony od konkretnego rodzaju gada. Żółwie lądowe mogą żyć w niskich zbiornikach szklanych, z płyty meblowej lub OSB, np. takich jak plastikowy faunabox firmy Happet. Wielkość należy dobrać stosownie do gatunku: im większy osobnik, tym większy pojemnik, tak by mógł się w nim swobodnie przechadzać. Z kolei dla żółwi wodno-lądowych trzeba stworzyć akwaterrarium, czyli zbiornik wypełniony w 2/3 wodą, ale jednak posiadający wydzielone miejsce z częścią lądową, na której zwierzę będzie się wygrzewało pod lampą.

Wybieramy coś dla węża

Według ogólnie przyjętej zasady terrarium dla tych gadów powinno być niewysokie, ale długie - minimalna długość to dwukrotność gabarytów węża. Najlepszym wyborem będą pojemniki szklane z metalową siatką wentylacyjną umieszczoną u góry. By stworzyć warunki przypominające te, w jakich zwierzęta żyją w naturze, warto postawić na pojemniki z naturalnym tłem umieszczonym na tylnej ściance.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium