Chcesz rozpocząć przygodę z hodowlą ryb, żółwi, krewetek albo też roślin wodnych? W takim razie potrzebujesz jednego akcesorium: akwarium. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroką ofertę zbiorników. Wykonane z wysokiej jakości szkła zapewniają idealnie gładką powierzchnię, perfekcyjną przejrzystość i brak jakichkolwiek zniekształceń optycznych na swojej powierzchni. Które z nich wybrać? Podpowiadamy, co wziąć pod rozwagę przy kupnie i jak podjąć ostateczną decyzję.
Akwarium - odpowiedz sobie na kilka pytań
Zanim zdecydujesz się na kupno jakiegoś zbiornika, musisz zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze, ile miejsca planujesz przeznaczyć na akwarium - możesz zdecydować się na modele mniejsze lub większe. Po drugie, jakie gatunki zwierząt masz zamiar hodować, bowiem każdy z nich ma inne wymagania co do wielkości i zastosowanych w nim rozwiązań. Po trzecie, czy planujesz kupić sam zbiornik, czy może gotowy zestaw akwarystyczny, który na wyposażeniu posiada już pokrywę z oświetleniem, a nierzadko i filtry czy pompki. Po czwarte, z jakich materiałów ma być wykonany pojemnik. Po piąte, ile pieniędzy pragniesz przeznaczyć na kupno. Gdy odpowiesz sobie na te pytania, możesz rozpocząć poszukiwania odpowiedniego produktu.
Zbiornik dla krewetek i ryb małych
Akwaria o małej pojemności nie przekraczającej 50-60 l nadają się do hodowli małych gatunków zwierząt, jak gupiki czy neonki, a także krewetki słodkowodne, które preferują życie stadne. Można w nich umieścić również bojownika - pamiętajmy jednak, że są to ryby dość agresywne i nie zaleca się ich umieszczać z przedstawicielami innych gatunków. Jeśli tylko pozwala Ci przestrzeń, zdecyduj się na większy zbiornik – umieszczone w nich zwierzęta będą się zdecydowanie lepiej czuły.
Coś dla większych osobników
Planujesz hodować skalary, akary, brzanki, molinezje czy inne duże gatunki ryb? Miej na uwadze to, że musisz się zaopatrzyć w akwarium o dość sporej pojemności, sięgające 120 l (w przypadku ryb, których długość ciała wynosi do 5 cm), czasem nawet powyżej 200 l (osobniki powyżej 10 cm), co wiąże się z dość sporym wydatkiem. Tylko w takich zbiornikach ryby będą bowiem miały optymalne warunki do życia. Pamiętaj również o tym, by rozmiar pojemnika dopasować do tego, ile zwierząt i jakiego gatunku będzie w nim mieszkać.
Akwarium dla żółwia
Żółwie wodne i wodno-lądowe potrzebują zbiorników sporych rozmiarów. Ich długość powinna wynosić pięciokrotność wymiarów gada, szerokość zaś ich trzykrotność, przy czym należy wziąć pod rozwagę to, że zwierzęta rosną, zatem warto kupić na starcie pojemnik większy, by nie musieć wymieniać go po jakimś czasie. W takim zbiorniku konieczne jest ustawienie wyspy, powinien się w nim zaleźć również filtr i świetlówka UVB oraz grzewcza.
Z jakich materiałów wykonuje się akwaria?
Zbiorniki dla ryb, krewetek i żółwi mogą być produkowane z różnych materiałów, najczęściej stosuje się szkło. Istnieją różne jego odmiany. Float jest najtańszy, posiada lekko zielonkawy odcień, przez co zmienia kolory widziane w pojemniku. Wersja Guardian jest jaśniejsza, ma błękitne zabarwienie. Brak pełnej przezroczystości zbiorników to efekt występowania w składzie różnej ilości jonów żelaza. Ostatnim z rodzajów szkła jest OptiWhite: najdroższe, ale za to całkowicie bezbarwne i charakteryzujące się najlepszą przepuszczalnością światła, co pozwala podziwiać naturalne kolory ryb i roślin. Tego typu zbiorniki są klejone za pomocą białego lub czarnego silikonu. W zoo-aquos.pl posiadamy także akwaria akrylowe – ich zaletą jest lepsza wytrzymałość w stosunku do zbiorników szklanych, doskonała przejrzystość i brak widocznych połączeń. Proponujemy także modele plastikowe.
Jaki kształt pojemnika będzie najlepszy?
W naszym sklepie internetowym można zakupić akwaria prostokątne, owalne oraz o nietypowych kształtach. Zaletą tych pierwszych jest zdecydowanie łatwość w utrzymaniu czystości, bez większych problemów uda się znaleźć do nich również pasująca pokrywę. Wersje profilowane owalne mają jedną wypukłą ścianę, więc tworzy się efekt głębi i optycznie powiększa się wnętrze, co odpowiada niektórym z hodowców. Można też zdecydować się na zbiornik o nietypowych kształtach, dzięki czemu staje się on oryginalną ozdobą - warto jednak mieć na uwadze, że tego typu pojemniki trudniej jest wyczyścić oraz dobrać do nich pokrywę, więc lepiej nadają się na akwaria otwarte. W sprzedaży dostępne są również klasyczne kule.
Kompletne zestawy akwarystyczne
W zoo-aquos.pl posiadamy bardzo szeroki wybór gotowych zestawów akwarystycznych – na sklepowych półkach czeka przeszło 200 propozycji. Znajdziesz tu bettarium dla bojownika, jak i zbiorniki 450 l z szafką. Dlaczego warto zdecydować się na taki zestaw? Gdyż kupując go masz pewność, że wszystkie elementy będą do siebie idealnie pasować, ponadto jesteś w stanie sporo zaoszczędzić. W skład praktycznie każdego zestawu wchodzi akwarium wraz z pokrywą. Pojemnik może mieć ponadto wbudowane oświetlenie LED, być wyposażonym w filtry, grzałki, termometr, czasem również w maty pod zbiornik czy siatki do łapania ryb. Oferta jest naprawdę bogata – w razie jakichkolwiek wątpliwości w kwestii wyboru zespół zoo-aquos.pl oddaje się do Twojej pełnej dyspozycji!