Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Kuweta dla kota – którą wybrać?

Kuweta dla kota – którą wybrać?

W domu pojawił się nowy członek rodziny – kot! Cała uwaga skupia się na nim i zaspokojeniu jego podstawowych pragnień. Miseczki na jedzenie i wodę? Są! Zabawki w przeróżnych kształtach i rozmiarach? Są! Kuweta...? O ile w przypadku dwóch pierwszych zagadnień wszystko jest dość jasne, o tyle w przypadku miejsca do załatwiania kocich potrzeb pojawia się mnóstwo pytań. Spokojnie. Śpieszymy z pomocą.

 

Kuweta kuwecie nierówna

Jednym z podstawowych elementów kociej wyprawki jest kuweta. Ważne, aby zwierzak mógł załatwić potrzeby fizjologiczne w sposób zapewniający mu wygodę oraz poczucie bezpieczeństwa. Nauka korzystania z niej to spory test na cierpliwość dla świeżo upieczonych właścicieli, zanim jednak wspólnie zaczniecie stawiać pierwsze kroki, należy wybrać model dopasowany do potrzeb czworonoga. Wbrew pozorom jest to sztuka niełatwa, ponieważ w sklepach zoologicznych można spotkać się z dość szerokim wyborem kuwet w przeróżnych rozmiarach i modelach. Przyjrzyjmy się ich podstawowemu podziałowi: na otwarte i zakryte.


Otwarta dla nowicjusza

To najpopularniejszy model kuwety, zarazem najtańszy i najbardziej powszechny. Wykonany z tworzyw sztucznych jest lekki, dostępny w całej masie rozmiarów i kształtów. To dobre rozwiązanie dla osób, z którymi zamieszkał kociak – znacznie łatwiej nauczyć go załatwiania potrzeb przy pomocy tego właśnie modelu, ponieważ jest wygodny w użyciu, a ponadto nie wywołuje u mruczka dodatkowego stresu. Polubi go, ponieważ będzie miał na oku wszystko, co dzieje się dookoła. Otwarta kuweta pozwala kontrolować to, co dzieje się wewnątrz, pomaga również rozeznać się w zachowaniu kota i jego przyzwyczajeniach. Jeśli okaże się, że mruczek lubi przekopywać żwirek, lepiej pomyśleć o modelu z nieco wyższym rantem. Do zalet należy również to, że nie sprawia trudności podczas czyszczenia lub zmiany żwirku.




Zamknięta, gdy liczy się czystość

Innym, równie chętnie stosowanym rozwiązaniem, jest kuweta zamknięta. Jej główną zaletą jest możliwość zachowania porządku: niweluje przykre zapachy, zapobiega wysypaniu się żwirku, a przy tym pozostaje łatwa w czyszczeniu. To dobre rozwiązanie dla nieco starszych, nauczonych już korzystania z kuwety kotów, które zachowują się swobodnie w towarzystwie ludzi. Młodsze kociaki mogą czuć się nieco niepewnie, przez co nauka załatwiania się potrwa znacznie dłużej i kosztować będzie sporo dodatkowych nerwów. Przy wyborze takiego rozwiązania należy mieć na uwadze, że kot zmieni swoje rozmiary – z czasem może mieć trudności z wejściem do środka i załatwieniem potrzeb w komfortowy sposób.

Podsumowując: otwarta kuweta jest niedroga, łatwa w czyszczeniu, idealna dla małych kotów, ale wokół może robić się spory bałagan, a wydobywające się zapachy będą wyczuwalne w całym mieszkaniu. Zamknięta kuweta jest opcją nieco droższą, za to znacznie bardziej „sterylną”, odpowiednią jednak dla oswojonych kotów; istnieje również ryzyko, że po prostu nie przypadnie mruczkowi do gustu.


Z filtrem, z podwójnym dnem…

Podstawowy podział już znasz, teraz czas przyjrzeć się bliżej modelom znacznie bardziej zaawansowanym. To opcje dla właścicieli, którym zależy zarówno na dobrym samopoczuciu kota, jak i zachowaniu czystości w mieszkaniu.

Z podwójnym dnem: rozwiązanie dla osób, które nie chcą korzystać z łopatki, a myślą o zakupie otwartej kuwety, aby zapewnić kotu swobodę. Model składa się z dwóch poziomów: sita i podstawki. Kocie nieczystości pozostają na górze – po zapełnieniu wystarczy je wyrzucić. Niżej gromadzi się natomiast przesypany w trakcie czyszczenia żwirek.

Z filtrem: wersja zamknięta, w której montowany jest specjalny filtr eliminujący przykre zapachy. To idealne wyjście w przypadku, gdy trudno znaleźć dla niej ustronne miejsce lub gdy mieszkanie jest bardzo małe. Niektóre modele zamiast filtra posiadają specjalny wentylator. Wady? Wyższa cena i konieczność regularnej wymiany filtra.

 

Pytanie za sto punktów: gdzie ustawić kuwetę?

Zakup odpowiedniej kuwety to połowa sukcesu – istotne jest również to, gdzie zostanie ustawiona. Podczas wyboru odpowiedniego miejsca weź pod uwagę, aby znalazła się w ustronnym otoczeniu, w którym panuje spokój. Mruczek, podobnie jak ludzie, potrzebuje prywatności i ciszy, stąd też najlepsza będzie przestrzeń, w której niewiele się dzieje: pod schodami, w toalecie lub łazience, w przedpokoju. Pamiętaj również, aby znajdowała się w znacznym oddaleniu od miski z jedzeniem oraz kociego legowiska. Wówczas kot będzie z niej korzystał bez oporów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium