Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jak utrzymać prawidłową temperaturę wody?

Odpowiednia temperatura jest niezbędna do prawidłowego rozwoju roślin oraz ryb. Zapobiega pojawianiu się problemów z glonami i zaburzeniom w równowadze biochemicznej, sprawia, że ryby są bardziej odporne i rzadziej chorują, a przy tym pozostają energiczne i pięknie wybarwione. Umiejętność utrzymania stałej, prawidłowej temperatury zbiornika to dla akwarysty konieczność. Na szczęście jest kilka akcesoriów, dzięki którym to zadanie jest proste i wymaga minimalnego nakładu pracy.

Jaka temperatura powinna panować w akwarium?

Standardowe akwarium towarzyskie wymaga temperatury w granicach 22–28 stopni Celsjusza, jednak są gatunki potrzebujące niższych temperatur, a niektóre ryby tropikalne dobrze znoszą jeszcze cieplejszą wodę – nawet do 30 stopni. Dlatego przed zakupem konkretnych gatunków ryb należy sprawdzić, jakiej temperatury wody wymagają.

Kontrolowanie temperatury w akwarium

Do sprawdzania temperatury wody służy oczywiście termometr. W zależności od modelu, termometr można umieścić wewnątrz akwarium (klasyczne szklane modele z przyssawką) lub nakleić na szybę od zewnątrz (termometry cyfrowe lub paskowe). Alternatywą jest wybór grzałki z termostatem, która będzie informować o temperaturze wody.

Jak zapewnić odpowiednią temperaturę w akwarium?

Ponieważ zwykle temperatura wody powinna być wyższa niż temperatura w pomieszczeniach, konieczne jest stosowanie grzałki do akwarium. W sklepie zoologicznym Zoo Aquos znajdziesz różne rodzaje grzałek – warto wiedzieć, czym się różnią, by wybrać tę idealną do swojego akwarium.

Grzałki wewnętrzne

  • szklane – to najbardziej podstawowy i najtańszy wariant, od lat stosowany w akwarystyce. Szybko nagrzewa wodę i pobiera niewiele energii, jednak istnieje ryzyko stłuczenia grzałki np. podczas sprzątania zbiornika. Niektóre modele są wyposażone w osłony np. na końcówce, by zapobiec takim wypadkom.

 

  • nietłukące – bezpieczniejsze, choć nieco droższe rozwiązanie. Grzałki tego typu nie stłuką się, są także skuteczne i bardzo estetyczne.

 

Oba rodzaje grzałek służą do zamontowania wewnątrz zbiornika, niektóre są w pełni zatapialne, inne tylko częściowo. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru, podobnie jak moc, którą należy dostosować do wielkości akwarium.

Grzałki przepływowe – zewnętrzne

Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie zajmują miejsca w zbiorniku i w efekcie nie zaburzają jego kompozycji. Przy okazji bardzo równomiernie i łagodnie nagrzewają wodę. Grzałki przepływowe montuje się na wężu filtra zewnętrznego. Podgrzewają wodę przepływającą wężem i sprawiają, że do akwarium trafia ciecz w odpowiedniej temperaturze. Wadą grzałek tego typu jest wyższa cena i ryzyko wycieku wody (niewielkie, ale należy brać je pod uwagę). Dodatkowo, w razie wyłączenia lub awarii filtra nie będzie działać również grzałka. Grzałki przepływowe są wyposażone w bardzo czułe i dokładne termostaty, co jest ich dodatkową zaletą.

Grzałki z termostatem czy bez?

Najpopularniejszy podział grzałek to właśnie rozróżnienie grzałek z termostatem i bez niego. Termostat pozwala na ustawienie odpowiedniej temperatury i po jej osiągnięciu samodzielnie wyłącza grzałkę. Dzięki temu urządzenie oszczędza energię, a nawet dba o bezpieczeństwo – samo zapobiega nadmiernemu nagrzaniu wody i z powrotem „załącza się”, gdy woda jest zbyt zimna, utrzymując stałą temperaturę w akwarium bez nakładów pracy ze strony właściciela. Te zalety sprawiają, że w większości sklepów akwarystycznych dostaniemy już właściwie wyłącznie grzałki z termostatem.

 

Jedynym uzasadnionym przypadkiem, w którym przydaje się grzałka bez termostatu, jest potrzeba nagrzania wody ponad zwykły poziom. Grzałki z termostatem zwykle mają górną granicę około 33 stopni Celsjusza.

Kable grzejne

Podczas poszukiwania odpowiedniej grzałki możesz natknąć się na kable grzejne. Warto wiedzieć, że pełnią one nieco inną funkcję i nie służą do ogrzewania wody w akwarium. Kable grzejne są układane pod podłożem. Ich zadaniem jest podgrzewanie substratu i w efekcie – wywołanie ruchu wody w podłożu i spowodowanie lepszego wzrostu roślin.

Jaką moc grzałki do akwarium wybrać?

Zwykle, dla wygody klientów, producenci podają przy poszczególnych modelach grzałek litraż akwarium, do którego są przeznaczone. Warto jednak wiedzieć, że istnieje prosty przelicznik: na każdy litr wody powinno przypadać 0,5–1W mocy grzałki. Dla mniejszych akwariów (do 80 litrów) stosuje się przelicznik 1W/1 litr, a dla większych – 0,5W/1 litr.

 

Do prawidłowego działania grzałki konieczne jest również odpowiednie umieszczenie jej w akwarium (jeśli jest to grzałka wewnętrzna). Grzałka nie powinna dotykać podłoża, by zapewnić odpowiednią cyrkulację wody przy dnie i nie obniżać wydajności urządzenia. Zwykle grzałki montuje się pionowo, najlepiej blisko krawędzi zbiornika, na tylnej ścianie. Dzięki temu można ukryć urządzenie za dekoracjami i roślinnością.

 

Uwaga!

Przed włączeniem grzałki szklanej należy zanurzyć ją w wodzie – w przeciwnym razie może pęknąć.

Uwaga na wyjątki – obniżanie temperatury w akwarium

Niektóre zwierzęta trzymane w akwarium nie potrzebują grzania wody, a wręcz chłodzenia jej, by otrzymać odpowiednią temperaturę. Takie wymagania mają m.in. aksolotle, często sprzedawane w sklepach zoologicznych i niestety rzadko trzymane w odpowiednich warunkach. Wymagają stałej temperatury 16–18 stopni i tylko odpowiednia chłodziarka jest w stanie zapewnić im właściwe środowisko do życia.

 

Obniżanie temperatury w akwarium może być także uzasadnione w czasie upałów, które w naszym klimacie zdarzają się coraz częściej. Wówczas wystarczą prostsze modele chłodziarek (np. Aquael Wentylator Nano–Cool Cooler).


Zdarzają się także ryby, które preferują niskie temperatury – np. welony lub danio pręgowane. Dlatego tak ważne jest, by zawsze przed zakupem danego gatunku dokładnie poznać jego wymagania i potrzeby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium