Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jak dobrać oświetlenie do akwarium?

Trudno wyobrazić nam sobie życie bez światła, podobnie jak wszystkim innym żywym organizmom. Dlatego podczas rozpoczynania przygody z hodowlą rybek akwariowych nie należy zapominać o tym istotnym elemencie. Dbałość o jak najlepsze warunki przyczyni się nie tylko do lepszej kondycji zwierząt i roślin, ale pozwoli także na stworzenie przyciągającego wzrok zbiornika.

Co musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po oświetlenie do akwarium? To element ważny nie tylko dla zaprezentowania zbiornika w jak najatrakcyjniejszy sposób, ale także żyjących wewnątrz organizmów – ryb i roślin. Bujny wzrost tych drugich zależy przede wszystkim od dostępu do światła. A im lepszy wzrost i ich barwa, tym piękniejsze samo akwarium. Z drugiej strony odpowiednio dopasowane światło sprawi, że to specyficzne środowisko będzie rozwijało się prawidłowo. Jest go zbyt mało? Rośliny będą mizerne. Zbyt dużo? Możesz zacząć martwić się rozrostem glonów.

Zanim sięgniesz po jakikolwiek sprzęt, musisz pamiętać o tym, aby barwa światła lampy była odpowiednio dobrana do danego typu akwarium. W przypadku akwariów słodkowodnych stosujemy standardowo oświetlenie o temperaturze barwy 6000 - 8500K oraz aby sprzęt został zabezpieczone przez zawilgoceniem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że wraz z głębokością zbiornika intensywność oświetlenia maleje. Jeśli więc decydujesz się na zakup wysokiego akwarium, pamiętaj o zastosowaniu mocniejszych lamp.

 

Świetlówki czy lampy LED?

Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na to, jakiego typu jest to oświetlenie. Można zdecydować się na zamontowanie klasycznych świetlówek akwariowych. Dostępne są w kilku barwach, co pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego. Szybko się jednak nagrzewają, przez co mogą zwiększać temperaturę wody w zbiorniku. Ciekawym wyjściem jest wybór lamp LED: po pierwsze, są znacznie bardziej energooszczędne, a po drugie, ergonomiczne – do wymiany nadają się dopiero po kilku latach. LED jest rozwiązaniem tańszym, wygodniejszym i bezpieczniejszym dla ryb oraz roślin.

Belka czy pokrywa?
Drugą istotną kwestią jest dobór odsłony, na której umieszczone zostanie oświetlenie do akwarium. Wiele osób tradycyjnie decyduje się na pokrywę, która jednocześnie stanowi okrycie samego zbiornika. I choć jest to rozwiązanie wygodne, to nie zostało pozbawione drobnych wad. Tańsze pokrywy z plastiku mogą ulec pęknięciu, a sama pokrywa może emitować zbyt mało światła. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest belka LED – wygodniejsza w obsłudze i wytrzymała. Wady? Bez pokrywy woda znacznie szybciej wyparowuje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium