Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jak dobrać filtr do oczka wodnego?

 

Coraz chętniej decydujemy się na zakładanie oczek wodnych, które urozmaicają ogrody, wprowadzając do nich sporo uroku i świeżości. Chętniej spędzamy wolny czas w takim otoczeniu, ciesząc się z towarzystwa wpuszczonych do środka ryb, wyjątkowej urody roślinnością wodną czy kaskadami. Niewiele osób wie jednak, że wymagają one szczególnej pielęgnacji. Aby pozostawić oczko wodne zbiornikiem czystym i odpowiednim dla żyjących w nim zwierząt, należy poświęcić nieco uwagi na wybór idealnego filtra.

Dlaczego obecność filtra w oczku wodnym jest tak istotna? Urządzenie pozwala zachować czystość w stojącej wodzie – pozostawia zbiornik przejrzysty i zapewnia rybom dobrą kondycję, zapobiegając jednocześnie mętnieniu wody oraz rozrostowi glonów. Przy okazji pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń mogących pojawić się w stawie, zarówno tych drobnych (takich jak bakterie), jak i większych (liści, zanieczyszczeń z trawy i innych).

Które urządzenie wybrać – ciśnieniowe czy przepływowe?

 

Filtr ciśnieniowy znakomicie sprawdza się w małych i średnich zbiornikach, w których żyje niewielka liczba ryb. Zarezerwowany jest dla oczek wodnych, w których zdecydowano się na obecność wodospadów lub niewielkich strumieni. Filr jest szczelnym, dzięki czemu spokojnie można puścić z niego wodę powyżej poziomu górnego wieka. Filtr pozostaje niemal niewidoczny, ponieważ można go wkopać tuż przy stawie.

Filtr przepływowy dedykowany jest średnim i wielkim zbiornikom, w których żyje liczniejsze skupisko ryb, np. karpi koi. Montowany jest z reguły tuż przy brzegu nad lustrem wody ze względu na grawitacyjny spływ wody. Dzięki modułowej budowie można go powiększać i dopasować nawet do najbardziej niestandardowych wymiarów zbiornika.

 

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy w dużej mierze od rozmiarów stawu, a także żyjącej w niej fauny i flory. Jest elementem niezbędnym do tego, aby woda na długo pozostawała przejrzysta, pozbawiona zanieczyszczeń, glonów oraz bakterii. Nowoczesne filtry przepływowe i ciśnieniowe zbudowane bowiem zostały w taki sposób, aby sprzyjać zarówno mechanicznemu, jak i biologicznemu czyszczeniu zbiorników wodnych. Żywe kultury bakterii osadzające się we wkładach filtra konwertują toksyczny amoniak lub sole amonowe do mniej szkodliwego azotanu. Proces ten odgrywa niezwykle ważną rolę w oczku wodnym czy stawie. Nowy filtr do osiągnięcia pełnej skuteczności filtracji biologicznej potrzebuje od 4 do 6 tygodni. Dodatnie biologicznych starterów pomoże skrócić ten czas do kilku dni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium