Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł
Filtr wewnętrzny czy zewnętrzny do akwarium – który wybrać?

Dla zapewnienia optymalnych warunków do życia w akwarium niezbędny jest odpowiednio dopasowany filtr. Bez niego znajdująca się wewnątrz woda bardzo szybko stałaby się zanieczyszczona, a co za tym idzie, nieodpowiednia dla ryb. Aby utrzymać wodny ekosystem w równowadze, należy dobrze zastanowić się nad wyborem urządzenia filtrującego. Mamy kilka opcji do wyboru: zastanówmy się, która z nich będzie najodpowiedniejsza do Twojego akwarium.

Czysta woda to podstawa

Filtrowanie wody stanowi bardzo istotny proces, który pozwala zachować w akwarium optymalne warunki. Dzięki stałemu przesączaniu woda jest czysta, a zatem pozbawiona szkodliwych substancji oraz zanieczyszczeń mogących zaburzyć równowagę tego niewielkiego ekosystemu. Bez specjalnego, przeznaczonego do tego urządzenia bardzo szybko przestanie nadawać się do życia. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na pojemność akwarium oraz to, w którym miejscu zostanie zainstalowany. W sprzedaży dostępne są urządzenia wewnętrzne i zewnętrzne (kubełkowe oraz kaskadowe).

Rodzaje filtrów do akwarium

Filtr wewnętrzny to najczęściej wybierane rozwiązanie. Niedrogi, łatwy w obsłudze i ergonomiczny sprawdza się w małych i średnich zbiornikach (do około 120L). Montowany jest na przyssawkach, najczęściej w środkowej części. Nadaje się do przesączania mechanicznego, biologicznego oraz chemicznego. Wady? Może zagarnąć dla siebie nieco przestrzeni, zwłaszcza w małych zbiornikach, a do tego jest niewygodny w konserwacji i czyszczeniu. Mała pojemność mediów filtracyjnych może być niewystarczająca w bardziej wymagających zbiornikach.

Innym rozwiązaniem jest filtr zewnętrzny. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje poza szybą akwarium, a więc w żaden sposób nie ingeruje w środowisko ryb. Idealnie nadaje się do oczyszczania wody w średnich i dużych zbiornikach, a dostęp do niego jest bardzo wygodny. Urządzenie zaopatrzone jest w kilka koszy na materiały filtracyjne, przez której przesącza się woda. W sklepach można spotkać się z dwoma rodzajami takich filtrów:

  • kubełkowy – inaczej kanistrowy; łatwy w obsłudze i przystosowany do oczyszczania mechanicznego, biologicznego oraz chemicznego. Bardzo duża pojemność filtracyjna powoduje, że łatwiej jest nim uzyskać idealne parametry wody. Dobrze dobrany filtr kubełkowy wymaga czyszczenia rzadziej niż raz na 3 miesiące.
  • kaskadowy – przeznaczony do akwariów średniej wielkości i tak, gdzie z różnych powodów nie chcemy stosować filtrów kubełkowych. Wydajny, niewielki, stosunkowo tani, łatwy w obsłudze i czyszczeniu; do wad należy głośna praca (szum przelewającej się wody) oraz trudność w dopasowaniu urządzenia do niektórych pokryw.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl