Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Rodzaje żwirków dla kota — wady i zalety. Jaki żwirek wybrać?

Dlaczego wybór odpowiedniego żwirku dla kota jest ważny?

Wybór odpowiedniego żwirku dla kota jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze — ma zachęcać zwierzaka do załatwiania się w kuwecie. Niestety, niektóre koty są szczególnie wrażliwe i unikają niektórych rodzajów żwirku. Po drugie — ważne, by żwirek skutecznie maskował zapachy, a przy tym był wygodny w użytku. Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje żwirku są biodegradowalne, a więc przyjazne dla środowiska, co również jest istotnym atutem podczas zakupu. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom żwirków dla kota, by poznać ich wady i zalety. 

Rodzaje żwirków dla kota

Dawniej kuwety dla kotów wypełniano piaskiem, popiołem lub nawet odpadami, ale dziś mamy znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Żwirek dla kota jest powszechnie stosowany przez wszystkich miłośników mruczków, a dostępność różnych rodzajów tego produktu potrafi przyprawić o zawrót głowy! W sklepach zoologicznych znajdziemy:

Żwirek silikonowy (silikatowy)

Ma postać białych drobinek, czasem z kolorowymi elementami zapachowymi. Żwirek silikatowy powstaje z krzemionki, a więc jest naturalnego pochodzenia. Porowata struktura tego materiału doskonale chłonie wilgoć i skutecznie maskuje zapachy. Nie pyli się, a jego wydajność jest umiarkowana. Ponieważ żwirek silikonowy się nie zbryla (co dla niektórych może być wadą), jego stosowanie polega na usuwaniu kocich odchodów oraz codziennym przemieszaniu ściółki. Cały żwirek wymieniamy co ok. 2 tygodnie. Choć jest to wygodne rozwiązanie, niektórym może wydawać się niehigieniczne. Lekkie drobinki żwirku mogą przyczepiać się do kocich łapek i „wędrować” poza kuwetę, ale nie kleją się. Szczególnie wrażliwym kotom może przeszkadzać, że żwirek wydaje dość głośny odgłos, gdy w nim kopią i jest dość ostry dla kocich łap, minusem może być także dość wysoka cena. Są dostępne wersje zapachowe.

Żwirek bentonitowy

To najpopularniejszy rodzaj żwirku, który jest zwykle akceptowany przez koty, a przy tym wyróżnia się stosunkowo niską ceną. Wytwarzany z naturalnego surowca, bentonitu (skały osadowej). Skutecznie pochłania zapachy i jest dość wydajny. Występuje w wersji niezbrylającej i zbrylającej — ta druga ułatwia usuwanie moczu z kuwety i sprawia, że nie trzeba wymieniać całości żwirku. Minusem jest fakt, że może pylić, a mokry żwirek wyniesiony na kocich łapkach z kuwety może pozostawiać brudne ślady przypominające cement. Nie należy go stosować w przypadku kotów, które mają tendencję do zjadania żwirku. Są dostępne wersje zapachowe.

Żwirek drewniany

Żwirki drewniane występują w wersji zbrylającej i niezbrylającej. Przyjmują formę pelletu lub „kruszonu”. Jest to oczywiście żwirek pochodzenia naturalnego, biodegradowalny i nietoksyczny, przyjazny dla kocich łapek i dla środowiska. Jego zalety to niska cena i fakt, że koty chętnie go akceptują, jest także bezpieczny dla kotów, które próbują jeść żwirek. Umiarkowanie pochłania zapachy. Wśród wad należy wymienić skłonność tego żwirku do przyczepiania się do sierści lub opuszek. W rezultacie żwirek drewniany jest roznoszony przez mruczka po mieszkaniu, co jest szczególnie widoczne w przypadku kotów długowłosych.

Żwirek kukurydziany

Ekologiczny, biodegradowalny i w pełni naturalny żwirek kukurydziany jest bezpieczny dla kotów, które mają tendencję do podjadania żwirku, z drugiej strony — może utrwalać ten szkodliwy nawyk lub nawet zachęcać kota do spróbowania żwirku. Okazuje się, że żwirek kukurydziany jest dość wydajny i nie pyli, a dzięki molekułom białka pochodzenia roślinnego skutecznie pochłania zapachy. Minusem jest fakt, że może pozostawiać żółte ślady, a niektóre koty nie chcą z niego korzystać. Choć producent przekonuje, że żwirek kukurydziany można spuszczać w toalecie, radzimy tego unikać.

Mniej znane rodzaje żwirków

Wśród mniej popularnych rodzajów żwirków dla kota znajdziemy np. żwirek zeolitowy czy sepiolitowy. Na uwagę zasługuje żwirek tofu, który powstaje z naturalnych składników (proszku sojowego oraz skrobi kukurydzianej), nie pyli się i jest przyjazny dla kocich łapek, a przy tym doskonale się zbryla w grudki, które łatwo usunąć. Jest biodegradowalny, a przy tym swoim wyglądem i właściwościami bardzo przypomina żwirek bentonitowy, akceptowany przez większość kotów.

 

Istnieje także żwirek do pobierania moczu (tzw. żwirek diagnostyczny). W przypadku chorych kotów ułatwia pobranie moczu do badania, ponieważ nie wchłania moczu i nie wiąże się z płynami, dzięki czemu można pobrać próbkę pipetą.

 

Warto pamiętać!

Żwirki dostępne u różnych producentów mogą nieco różnić się właściwościami, dlatego jeśli wciąż szukamy idealnego rozwiązania, dobrym pomysłem jest testowanie produktów różnych marek. Niektóre żwirki mają właściwości antybakteryjne (wskazane dla kotów, które cierpią na infekcje układu moczowego) lub zapachowe — warto przeczytać informację producenta przed zakupem.

Gdzie wyrzucać żwirek z kuwety kota?

Wszystkie rodzaje żwirku powinny trafiać do koszy na odpady zmieszane. Choć niektóre rodzaje żwirków dla kota nadają się do spuszczania w toalecie (w niewielkich ilościach), takie postępowanie jest niezgodne z polskim prawem (zgodnie z ustawą z 7.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków). Żaden żwirek nie rozpuszcza się w pełni w wodzie i może spowodować niedrożność rur kanalizacyjnych. Żwiru (nawet drewnianego czy kukurydzianego) nie wyrzucamy na kompost ani do pojemnika na bioodpady (biodegradowalność nie jest równoznaczna z kompostowalnością).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium