Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Rodzaje filtrów akwariowych — zalety i wady każdego rozwiązania

Założyć akwarium potrafi każdy. Sztuką jest utrzymanie w nim równowagi biochemicznej oraz zapewnienie rybom jak najlepszych warunków. To dopiero wyzwanie! Aby mu podołać, warto uważnie dobrać urządzenia, które będą w tym pomocne.

Jedno z podstawowych (i niezbędnych) akcesoriów stanowi filtr do akwarium. Jego zadaniem jest oczyszczanie wody z odchodów, obumarłych części roślin, resztek pokarmu oraz szkodliwych związków chemicznych. Filtr może wykonywać swoją pracę na kilka sposobów — a wśród filtrów dostępnych w sklepach znajdziemy różne rodzaje urządzeń. Kiedy dowiesz się, jakie są różnice, łatwiej będzie Ci dopasować filtr do potrzeb Twojego zbiornika.

Rodzaje filtracji w akwarium

Na początek warto zrozumieć, w jaki sposób przebiega filtracja i jakie są jej rodzaje. Każdy z typów filtracji spełnia inną funkcję w akwarium.

  • Filtracja biologiczna — to najważniejszy rodzaj, niezbędny w każdym akwarium, dzięki któremu zbiornik zachowuje równowagę biochemiczną — konieczną do prawidłowego funkcjonowania. Podczas tego procesu filtr (a raczej mikroorganizmy i bakterie w nim żyjące) usuwa z wody nadmiar szkodliwych substancji, takich jak amoniak czy azotyny.
  • Filtracja mechaniczna — jej zadaniem jest wyłapywanie stałych cząsteczek (obumarłych części roślin, odchodów ryb itd.). Tego typu zanieczyszczenia zatrzymują się na gąbce lub wacie w filtrze. Te elementy filtra należy regularnie czyścić lub wymieniać, aby nagromadzone zanieczyszczenia nie utrudniały przepływu wody przez filtr. Dla doświadczonych akwarystów filtracja mechaniczna nie jest koniecznością, a wygodnym udogodnieniem, jednak początkującym z pewnością ułatwi utrzymanie czystości w akwarium.
  • Filtracja chemiczna — nie jest obowiązkowa, a wiele osób uważa, że powinna być stosowana wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, np. w razie dostania się do wody metali ciężkich, konieczności odfiltrowania leków po leczeniu ryb lub problemów z wywołanych chlorowaniem wody przez wodociągi. W zależności od zastosowanych produktów do filtracji chemicznej (węgli, zeolitów, żywic itd.), może ona służyć odfiltrowaniu szerokiej grupy związków chemicznych lub być nastawiona na wąską, bardzo konkretną grupę substancji. Dodatkowe zastosowanie tego typu filtracji to możliwość zmiękczenia wody i obniżenia pH — wystarczy umieścić w filtrze wkład torfowy. Filtrację chemiczną należy stosować z dużą ostrożnością — pozostawiona zbyt długo bez nadzoru, zacznie oddawać szkodliwe substancje z powrotem do zbiornika. Jeśli po ok. 3-4 tygodniach uznamy, że akwarium nadal potrzebuje filtracji chemicznej, należy wymienić wkład węglowy na nowy.

Rodzaje filtrów oraz ich plusy i minusy

Najważniejszym kryterium podczas wyboru filtra jest jego wydajność i to, czy będzie wystarczający dla naszego akwarium. Co to oznacza? Powinniśmy szukać takich urządzeń, które przefiltrują całą wodę w 2-3 godziny. Dla przykładu: jeśli akwarium ma 50 litrów, filtr powinien mieć wydajność ok. 100 l/h. Kierujmy się także rodzajami filtracji, o których była mowa przed chwilą — podstawowy filtr powinien wykonywać filtrację biologiczną oraz opcjonalnie mechaniczną. 

Wyróżniamy 3 główne rodzaje filtrów:

  • Filtr wewnętrzny — jest umieszczany wewnątrz zbiornika. Zwykle filtr wewnętrzny do akwarium kojarzymy jako prostą konstrukcję głowicy z wirnikiem napędzającym wodę wraz z gąbką lub pojemnikiem z wkładem filtracyjnym.Takie filtry są popularnym wyborem zwłaszcza do małych i średnich akwariów, a w dużych mogą służyć jako filtr pomocniczy. Dwa mniej standardowe typy filtrów wewnętrznych to filtr podżwirowy i kominowy.

Plusy: niska cena, prosta obsługa, łatwy montaż, mały pobór mocy

Minusy: niska wydajność, konieczność częstego czyszczenia, zajmuje miejsce w akwarium i może psuć aranżację zbiornika 

  • Filtr zewnętrzny (kubełkowy/kanistrowy) — bardzo zaawansowany sposób filtracji, który doskonale sprawdza się w średnich i dużych zbiornikach. W akwarium znajdują się dwa wężyki — jeden odprowadza wodę do filtra, drugi wprowadza przefiltrowaną wodę z powrotem do zbiornika. Filtr można uzupełnić różnymi wkładami, a jego wydajność sprawia, że może obsługiwać nawet 1000-litrowe akwaria.

Plusy: cicha praca, wydajność, skuteczność, rzadko wymaga czyszczenia, możliwość umieszczenia grzałki wewnątrz filtra, nie psuje kompozycji akwarium

Minusy: wysoka cena, skomplikowany montaż, ryzyko wycieku wody z filtra, konieczność znalezienia miejsca na filtr w pobliżu akwarium, większy pobór mocy

  • Filtr kaskadowy (przelewowy) — można nazwać go połączeniem filtra wewnętrznego i zewnętrznego. Montuje się go na szybie, poza akwarium, a w zbiorniku umieszcza się rurkę, która pobiera wodę. Następnie woda przelewa się przez kolejne filtry w urządzeniu, a potem z wysokości wlewa się z powrotem do akwarium, powodując ruch tafli, który dodatkowo napowietrza wodę. Zwykle jest stosowany w akwariach do 200 l.

Plusy: skuteczniejszy od filtra wewnętrznego, możliwość zastosowania wkładów różnego rodzaju, wydajność, mały pobór mocy

Minusy: możliwość wycieku wody, dość duża głośność, utrudniony montaż w przypadku akwariów z pokrywą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium