Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Mętna woda w akwarium — gdzie leży problem i jak go rozwiązać?

Mętna woda w akwarium — gdzie leży problem i jak go rozwiązać?

Początkujący akwaryści często mają problem z mętnieniem wody w akwarium. Dla osób z niewielkim doświadczeniem taka sytuacja może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli chcesz przyjrzeć się powodom i poznać rozwiązania, by w razie potrzeby odpowiednio zareagować, czytaj dalej!

Tymczasem wielu akwarystów przynajmniej raz spotyka się z tym zjawiskiem, zanim nauczy się regulować procesy zachodzące w akwarium. Pozostawienie mętnej wody samej sobie sprawi, że problem będzie tylko narastał, a poza nieestetycznym wyglądem może szkodzić rybom, dlatego trzeba działać.

Takie zdarzenie może nas jednak czegoś nauczyć, bo wyraźnie pokazuje, że w akwarium zachodzą przeróżne procesy biochemiczne. Nawet, jeśli nie widać ich gołym okiem, mają ogromny wpływ na ekosystem zbiornika. Mętna woda to wyraźny objaw zaburzenia równowagi i sygnał alarmowy: coś jest nie w porządku! Aby temu zaradzić, najpierw musimy wiedzieć, z czym walczymy. Poszukajmy u źródeł.

Dlaczego woda w moim akwarium jest mętna?

Przed podjęciem działań warto poświęcić chwilę na analizę sytuacji. Działanie w ciemno rozreguluje już i tak zachwianą równowagę zbiornika, a znalezienie przyczyny mętnienia wody pozwoli wyeliminować podłoże problemu, a nie tylko zamaskować skutki.

 Najczęstszą przyczyną mętnej wody w akwarium są:

  • pierwotniaki (białe zmętnienie), 
  • zakwit glonów (zielone zmętnienie)
  • zmącenie warstwy podłoża (brązowe zmętnienie)
  • zachwianie równowagi we florze bakteryjnej 
  • nieodpowiednie (a także źle oczyszczone) przedmioty, które znalazły się wewnątrz zbiornika.

Co mogło spowodować którąś z powyższych sytuacji?

  • Umieszczenie w akwarium przedmiotów, które nie powinny się w nim znaleźć, m.in. naturalnego (świeżego) drewna, kamienia wapiennego, plastikowych ozdób z nieznanych źródeł 
  • Nieodpowiedni żwir lub zbyt gruba warstwa podłoża
  • Zbyt częste podmiany wody — lub zbyt rzadkie
  • Zła jakość wody, do której mamy dostęp
  • Zbyt duża obsada
  • Przekarmianie ryb
  • Czyszczenie filtra w bieżącej wodzie
  • Za dużo lub za mało światła
  • Źle dobrany filtr
  • Nieodmulanie podłoża
  • Wpuszczenie ryb do niedojrzałego zbiornika

 

Zbyt rzadkie czyszczenie akwarium powoduje mętnienie, ponieważ zalegający pokarm i inne zanieczyszczenia zaczynają gnić w zbiorniku. Z kolei zbyt częste ingerencje — podmiany dużych ilości wody, dokładne czyszczenie filtra (niektórzy nawet próbują wyparzać gąbki!) — to działania, które usuwają pożyteczne bakterie i w efekcie prowadzą do zmętnienia wody. 

Uwaga: mętna woda w nowym akwarium jest normalnym zjawiskiem

Mętna woda pojawiająca się w nowym zbiorniku, który jest na etapie dojrzewania, oznacza rozwój mikroorganizmów i jest całkowicie normalnym zjawiskiem. W tym czasie unikamy jakichkolwiek ingerencji. Im większy zbiornik, tym dojrzewanie wody może potrwać dłużej. Pozostawiamy włączony filtr i światło i nie wymieniamy wody. Klarowanie się wody w zbiorniku 100l trwa około dwóch tygodni.

 

Jeśli jednak nasz zbiornik już przeszedł ten etap, a woda nadal pozostaje mętna — lub zrobiła się mętna po długim czasie od założenia akwarium — czas przejść do działania.

Klarujemy mętną wodę w akwarium

Białe zmętnienie w akwarium możemy zwalczyć, stosując kilkudniową głodówkę u ryb oraz preparaty do walki z pierwotniakami i białym zakwitem wody (np. Tropical Bactosan). Warto także podnieść temperaturę o 2-3 stopnie. Inwazja pierwotniaków odpowiedzialnych za taki stan wody ogranicza ilość tlenu w akwarium, dlatego powinniśmy dodatkowo napowietrzać zbiornik.

 

Zielonego zmętnienia pozbywamy się poprzez podmiany wody oraz sterylizator UV do akwarium. Sterylizator usuwa z wody zarodniki glonów oraz pasożyty i warto stosować go (doraźnie) w podobnych sytuacjach. Jeśli nie mamy sterylizatora, można zaciemnić akwarium na kilka dni oraz zastosować preparaty zwalczające glony i zieloną wodę (Tropical Algin, Tetra Algumin Plus). Gdy sytuacja się powtarza, warto rozważyć przestawienie akwarium w mniej nasłonecznione miejsce.

 

Ważne jest także usuwanie ze zbiornika obumarłych części roślin oraz nieodpowiednich przedmiotów. Regularna pielęgnacja akwarium powinna obejmować oczyszczanie dna, np. za pomocą odmulacza SunSun HXS-03. W ten sposób ograniczymy brązowe zmętnienie w akwarium, które pojawia się po zmąceniu wody. W przypadku tego typu zmętnienia warto także podmienić wodę oraz zastosować odpowiedni wkład do filtra — watę filtracyjną.

 

Bez względu na podłoże problemu, warto wyczyścić filtr (w miarę możliwości umieścić w nim wkład polimerowy) i zastosować preparat do klarowania wody (np. Tropical Ecoclar). Niekiedy należy wymienić podłoże lub zmniejszyć obsadę zbiornika.


Choć takie problemy mogą być zniechęcające dla początkujących, warto podjąć wyzwanie — satysfakcja, gdy odkryjemy źródło problemu i zwalczymy go, jest tego warta! Po tych problemach pozostanie nam cieszyć oczy pięknym, zadbanym akwarium. Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium