Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Karmić psa suchą czy mokrą karmą? Wady i zalety obu rozwiązań.

Świadomość opiekunów psów rośnie i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe żywienie czworonogów. Aby nasz pies przez długi czas zachował dobre zdrowie, kondycję i samopoczucie, powinien być żywiony zdrowo, pokarmem dostosowanym do jego potrzeb. Podczas wyboru diety pupila ważne są także możliwości czasowe i finansowe, a nawet preferencje opiekuna. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej karmić psa suchą, czy mokrą karmą, przyjrzyjmy się obu rozwiązaniom nieco bliżej.

Karma sucha – zalety i wady

Ma postać suchych granulek lub krokiecików w różnych rozmiarach i jest sprzedawana w papierowych lub plastikowych workach różnej wielkości – od niecałego kilograma do dużych, 20 kg worków. Sucha karma to najprostszy i najwygodniejszy sposób żywienia psa. 

Zalety

  • Jest bardziej kaloryczna, więc porcje podawane psu są niewielkie w porównaniu do mokrej karmy.
  • W przeliczeniu jest tańsza niż karma mokra.
  • Bezproblemowa w przechowywaniu i transporcie. 
  • Przez długi czas nadaje się do użytku.
  • Można stosować ją jako smakołyki i np. nosić w kieszeni podczas spacerów.
  • Bardziej ekologiczna od mokrej karmy (aż siedmiokrotnie mniejszy ślad węglowy podczas produkcji)!
  • Żywiąc psa suchą karmą, zużywamy mniej opakowań, co również jest korzystne z ekologicznego punktu widzenia.
  • W razie potrzeby można ją namoczyć (np. jeśli pies ma trudności z gryzieniem lub preferuje taki sposób podawania pokarmu).

Wady

  • Niższa smakowitość, przez co psie niejadki nie chcą jeść niektórych rodzajów karmy.

Czy można podawać psu wyłącznie suchą karmę?

Można. Nie ma żadnych przeciwwskazań do żywienia czworonogów wyłącznie tym rodzajem pokarmu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu – porcje są niewielkie i nie powinno się ich przekraczać, aby nie doprowadzić do otyłości u pupila. Pies musi mieć także zapewniony stały dostęp do czystej, świeżej wody (sucha karma zawiera zaledwie 8–9% wody).

 

Karma mokra – zalety i wady

Mokra karma występuje w puszkach i saszetkach. Czasem przypomina wyglądem mielonkę lub kawałki mięsa w sosie czy galarecie i ma bardzo wysoką zawartość wody (ok. 75%). Większość psów ją uwielbia i nawet największe niejadki zwykle są zainteresowane intensywnie pachnącą porcją.

Zalety mokrej karmy

  • Łatwo przyswajalna, nawet dla psów z problemami dentystycznymi (np. seniorów) i gastrycznymi.
  • Intensywny zapach sprawia, że nawet psie niejadki chętnie ją zjadają.
  • Wysoka zawartość wody w mokrej karmie (nawet powyżej 75%) pozytywnie wpływa na układ moczowy czworonoga.
  • Jest mniej kaloryczna niż sucha karma, co jest istotne w przypadku psów z nadwagą.

Wady

  • Droższa niż sucha karma.
  • Trudniejsza w podawaniu np. w podróży (łatwiej zabrać zapas suchej karmy na kilka dni, niż mokrej).
  • Podczas żywienia mokrą karmą powstaje dużo odpadów (codziennie kilka puszek lub saszetek).
  • Nie może pozostawać otwarta zbyt długo.
  • Mniej ekologiczna od suchej karmy (aż 690% większy ślad węglowy podczas produkcji).

Różnice między karmą suchą i mokrą – którą karmę wybrać?

Inna konsystencja i zawartość wody, inne opakowania, różnice w cenie i kaloryczności, a nawet wpływ na środowisko – pomiędzy suchą i mokrą karmą jest całkiem sporo różnic. Co je łączy? To, że oba rozwiązania są odpowiednie dla czworonogów, o ile wybierzemy karmy z dobrym składem, dopasowane do potrzeb naszego pupila. Zarówno sucha, jak i mokra karma mogą stanowić podstawę żywienia naszego czworonoga na każdym etapie jego życia. Warto ocenić, które rozwiązanie jest lepsze dla naszego psa i dla nas, a następnie wybrać dobry jakościowo produkt. Pamiętajmy, że znacznie ważniejszy od konsystencji karmy jest jej skład.

Mokra karma dla psa z dobrym składem

 

 

Sucha karma dla psa z dobrym składem

 

 

A może żywienie mieszane?

Wielu właścicieli psów decyduje się na podawanie i suchej, i mokrej karmy, w różnych proporcjach. Nie jest to błąd i obie karmy mogą się uzupełniać, jednak w takim przypadku należy uważnie obliczać odpowiednią dawkę dzienną, aby nie doprowadzić do przekarmiania psa. Warto jednak wiedzieć, że żywienie mieszane nie niesie ze sobą żadnych korzyści zdrowotnych – oba rodzaje karmy (o ile są określone przez producenta jako pełnowartościowe/pełnoporcjowe) zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Żywienie mieszane zwykle służy… uspokojeniu właściciela. Sami jesteśmy przyzwyczajeni do zróżnicowanych posiłków i chcielibyśmy zapewnić taką samą dietę naszym pupilom. Tymczasem psom najlepiej służy niezmienna, powtarzalna (dla nas – nudna) dieta.

 

Możesz podawać psu suchą i mokrą karmę, o ile zwierzak nie ma problemów z układem pokarmowym. Warto wówczas zachowywać podobne proporcje każdego dnia, ponieważ gwałtowne zmiany nigdy nie są dobre w diecie naszych czworonogów i mogą skończyć się problemami gastrycznymi.

Sucha karma dla psów bardziej eko

Według badań prowadzonych w Brazylii produkcja mokrej karmy jest aż siedmiokrotnie bardziej szkodliwa dla środowiska niż produkcja suchej karmy. Generuje także znacznie więcej opakowań, które szybko trafiają do śmieci. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru karmy.

 

Wiesz już nieco więcej o suchej i mokrej karmie dla psów, znasz wady i zalety obu rozwiązań, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie. Najlepiej znasz swojego pupila i jego potrzeby oraz własne preferencje dotyczące żywienia psa. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym i – powtórzymy – czytaj składy karm. To najprostszy sposób na znalezienie idealnej karmy dla czworonoga.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium