Odpowiednio dobrane podłoże umożliwia rozwój roślin, zapewnia dobre parametry wody, wspiera utrzymanie równowagi biochemicznej zbiornika, a przy tym efektownie się prezentuje i jest korzystne dla ryb — dlatego tak ważne, by poświęcić chwilę na wybór. W sklepie Zoo Aquos znajdziesz różne typy podłoża akwarystycznego. Sprawdź, czym się różnią i który rodzaj najlepiej spisze się w Twoim zbiorniku.
Podłoże żwirowe i piasek do akwarium słodkowodnego
Najczęściej wykorzystywany w formie podłoża do akwarium jest żwir. Należy zadbać, by wielkość pojedynczych elementów mieściła się w przedziale 1-10 mm. Dla roślin najkorzystniejszy jest żwir o tzw. granulacji 1-3 mm, ponieważ stwarza najlepsze warunki do ukorzenienia. Większa granulacja jest korzystna dla ryb przydennych, ponieważ nie rani rybek.
- Żwir kwarcowy — to żwir o miękkich krawędziach, dobry dla ryb przydennych. Zwraca uwagę jasną, biało-szarą kolorystyką. Jest obojętny dla odczynu wody.
- Żwir bazaltowy — wyróżnia się głęboką, czarną barwą, która doskonale współgra z rybami o intensywnym ubarwieniu. Może zwiększać twardość wody.
- Żwir rzeczny — wielobarwny żwir, który pozwala stworzyć rybom warunki zbliżone do naturalnych miejsc ich bytowania.
- Piasek — dawniej miał opinię złego podłoża, które utrudnia dopływ tlenu do korzeni roślin. Dziś jest stosowany coraz powszechniej (zwłaszcza piasek kwarcowy). Akwaryści doceniają jego walory estetyczne, a wiele ryb bardzo lubi zakopywać się w piasku.
Żwir i piasek to podłoża jałowe, co oznacza, że same w sobie nie dostarczają składników odżywczych roślinom. Można zastosować je samodzielnie, ale dla uzyskania lepszego efektu doświadczeni akwaryści łączą tego typu podłoża z substratem, podłożem aktywnym lub nawozami.
Podłoże aktywne do akwarium — co to takiego?
Tego typu podłoża wpływają na warunki panujące w akwarium i regulują parametry pH, twardość ogólną (GH) i twardość węglanową (KH). Zawierają nawozy dla roślin, wspomagające wzrost i stopniowo uwalniane, cenne minerały. Dzięki porowatej strukturze tworzą dobre warunki do rozwoju pożytecznych bakterii i wspomagają filtrację biologiczną. Są produkowane z ziemi poddanej działaniu wysokiej temperatury i mają efektowną barwę — od brązowej do czarnej — dzięki czemu pełnią również funkcję dekoracyjną. Podłoża aktywne dostępne w Aquos to m.in.:
Alternatywą dla podłoża aktywnego są substraty bez zawartości składników odżywczych, które zachowują porowatą strukturę, ułatwiającą biofiltrację wody, rozwój pożytecznych bakterii i ukorzenianie roślin.
Podłoże aktywne można stosować jako jedyny typ podłoża w akwarium (podobnie jak substrat), jednak ze względu na cenę, zwykle miesza się je ze zwykłym żwirkiem. W takim przypadku podłoże aktywne stosujemy w miejscach sadzenia roślin lub na wierzch zwykłego żwirku. Można także połączyć substrat (na spód) z podłożem aktywnym (górna warstwa).
Podłoże do akwarium morskiego
Do akwariów morskich wybieramy wyłącznie podłoża dedykowane, które dobrze współgrają z warunkami, jakie mają panować w tym specyficznym typie zbiornika. Piasek do akwarium morskiego (np. dostępny w Zoo Aquos Happet Aragonit) to podłoże aragonitowe, które zawiera mikroorganizmy występujące w naturalnym środowisku, dzięki czemu stabilizuje procesy biochemiczne w zbiorniku (m.in. wspiera stabilizację odczynnika wody, a wysoka porowatość podłoża ułatwia osiedlanie się bakterii filtrujących). Alternatywą jest żwir koralowy (Happet Coral Sub). Ten typ podłoża sprawdzi się w przypadku zbiorników, w których potrzebujemy nieco twardszej wody i trochę wyższego poziomu pH.
Wybór podłoża zawsze powinien być uzależniony od potrzeb konkretnego akwarium. Przed zakupem warto przemyśleć, jakie mamy oczekiwania wobec podłoża — czy ma wspierać rozwój roślin i procesy biochemiczne, czy jest odpowiednie dla wybranej obsady i wreszcie — czy jest w naszym zasięgu cenowym oraz czy odpowiada nam jego wygląd. Pamiętajmy, by nigdy nie wybierać sztucznych, kolorowych kamieni ani nie stosować piasku z plaży — oba rozwiązania tylko zaszkodzą naszemu zbiornikowi.