Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jak przygotować akwarium do wyjazdu na wakacje?

Wiele osób decyduje się na akwarium między innymi dlatego, że wymaga ono mniejszych nakładów czasu niż opieka nad psem czy kotem. Szczególnie widoczne jest to podczas wyjazdów – rybki dużo lepiej znoszą nieobecność właściciela niż czworonogi. Jednak aby cieszyć się zasłużonym urlopem i nie myśleć nieustannie, czy z rybkami wszystko w porządku, warto odpowiednio zabezpieczyć akwarium na czas nieobecności

Jak długo rybki przeżyją bez pokarmu?

To kluczowe pytanie dla większości początkujących akwarystów. Rybki spokojnie mogą przetrwać kilka dni bez pokarmu, a dla zdrowych okazów nawet tygodniowa głodówka nie będzie stanowić problemu (doświadczeni akwaryści zostawiają rybki bez pożywienia nawet na 2 tygodnie). Wbrew pozorom, w akwarium jest sporo pożywienia (rośliny, glony), którym ryby z pewnością zainteresują się podczas naszej nieobecności. Warto kilka dni przed wyjazdem podawać rybom nieco więcej pokarmu, ale należy uważać, żeby nie przesadzić – niezjedzony pokarm nie może zalegać w akwarium.

Karmienie rybek podczas nieobecności właściciela

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, warto zastosować karmniki automatyczne do akwarium, które będą wydzielać rybkom odpowiednią porcję pokarmu. Pamiętaj jednak, by dawka pokarmowa była nieco mniejsza niż stosowana na co dzień, by zminimalizować ryzyko zmiany parametrów wody podczas naszej nieobecności. Karmnik zamontuj przynajmniej kilka dni wcześniej, by obserwować, czy działa prawidłowo. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż karmienie ryb przez osobę niedoświadczoną.

 

Alternatywą jest poproszenie sąsiada lub kogoś z rodziny o nakarmienie rybek, jednak w takim przypadku koniecznie przygotuj wcześniej odpowiednią porcję pokarmu – osoby niedoświadczone mają tendencję do przekarmiania ryb, a nieobecny właściciel akwarium nie będzie mógł w porę zareagować. Jeśli podajesz mrożony pokarm, warto podzielić go na mniejsze części, a nawet przygotować w osobnych woreczkach odpowiednie porcje płatków lub granulek (dla ułatwienia możesz podpisać je datami). 

 

Warto pamiętać!

Nawet gdy stosujesz karminiki automatyczne dla ryb, warto poprosić kogoś, by codziennie lub co kilka dni zaglądał do mieszkania, oceniał stan akwarium, informował Cię o temperaturze wody i o tym, czy wszystko działa jak powinno, a także dolał wody (wcześniej przez Ciebie przygotowanej!) w razie potrzeby.

Jakie czynności wykonać przy akwarium przed wyjazdem?

Najważniejsza zasada brzmi: jeśli wszystko działa w akwarium tak, jak powinno, nie wprowadzaj zmian przed swoim wyjazdem! W razie błędów nie będziesz mieć szansy zareagowania w porę. O ile nie jest to konieczne, unikaj także wprowadzania „ulepszeń” – lepsze wrogiem dobrego. Nie przynoś do akwarium nowych roślin ani ryb, nie zmieniaj starych urządzeń na nowe. Wykonaj te czynności odpowiednio wcześnie przed wyjazdem lub zaplanuj wprowadzenie zmian po urlopie.

 

Skoro już wiemy, czego nie robić, to czy są czynności, które warto wykonać, by przygotować akwarium na nieobecność właściciela? Jak najbardziej! Należą do nich:

1. Podmiana wody

Większość akwarystów przed wyjazdem robi dużą podmiankę wody (nawet 50–60%), by akwarium podczas ich nieobecności było czyste – wówczas ograniczamy prawdopodobieństwo niepożądanych sytuacji. Warto dodatkowo usunąć martwe części roślin. Jeśli chcesz poprosić kogoś znajomego, by dolał wody do akwarium podczas Twojej nieobecności, przy okazji podmiany wody przygotuj wodę do dolania. Nie zapomnij dokładnie poinstruować tej osoby, gdzie znajdzie wodę do dolania.

2. Wyczyszczenie filtra

Dokładne wyczyszczenie filtra oraz odmulenie dna jest bardzo wskazane przed wyjazdem, by sprzęt działał wydajnie i zapobiec jego zatkaniu. Jeśli mamy taką możliwość, warto umieścić w akwarium drugi filtr, choćby najmniejszy i najtańszy – w razie gdyby jeden przestał działać, zawsze pozostanie drugi. To szczególnie ważne, jeśli filtr jednocześnie służy napowietrzaniu wody.

3. Zadbanie o prawidłowe napowietrzanie wody

Dla pewności warto zaopatrzyć się w najprostszy napowietrzacz wraz z kostką lub listwą napowietrzającą. Nie zaszkodzi, a w razie awarii filtra może uratować naszą obsadę. Przy montażu napowietrzacza należy koniecznie postawić go powyżej poziomu wody (nad akwarium) lub zamontować zawór zwrotny, który zapobiega cofaniu się wody. Jeśli tego nie zrobimy, przy krótkiej przerwie w dostawie prądu napowietrzacz może zassać wodę i narobić problemów. Wystarczy jednak postawić go wyżej, by całkowicie usunąć to ryzyko. 

4. Sprawdzenie parametrów wody

Odpowiednio wcześnie – przynajmniej tydzień lub dwa przed wyjazdem – sprawdź parametry wody. W razie, gdyby wyniki okazały się niezadowalające, zostanie jeszcze trochę czasu na wprowadzenie poprawek. Jeśli wybierasz się na wakacje latem, warto ustawić na grzałce nieco niższą temperaturę niż zwykle, jeśli gatunki ryb z Twojej obsady to zniosą.

 

Jeśli martwisz się o parametry akwarium, możesz rozważyć zakup komputera akwarystycznego, który umożliwi śledzenie aktualnych parametrów zbiornika przez aplikację, a nawet sam wykona dolewkę wody w razie potrzeby. Tańszym rozwiązaniem, które ułatwi „podglądanie” naszego akwarium jest zwykła kamerka, dzięki której na odległość ocenimy stan zbiornika.

5. Zadbanie o automatyczne włączanie i wyłączanie światła

Jeśli samodzielnie włączasz i wyłączasz oświetlenie w akwarium, najwyższa pora to zmienić – podczas Twojej nieobecności to zadanie może przejąć prosty i niedrogi włącznik czasowy, który kupisz w każdym supermarkecie lub sklepie elektrycznym. Wystarczy umieścić go w gniazdku i ustawić czas. Dla pewności przetestuj włącznik przynajmniej kilka dni przed wyjazdem.

 

Najlepiej znasz swoje akwarium i wiesz, czego potrzebuje oraz jakie są jego słabsze strony. Daj sobie trochę czasu przed wyjazdem na dokładne sprawdzenie sprzętu (np. oświetlenia), unikaj gwałtownych zmian, wykonaj powyższe pięć punktów, a potem – baw się dobrze na wakacjach. Akwarium z pewnością cierpliwie na Ciebie poczeka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium