Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jak karmić ryby akwariowe? Poradnik w pigułce.

Jeśli dopiero niedawno pojawiło się w Twoim domu akwarium, z pewnością chcesz wiedzieć, jak właściwie karmić swoich nowych podopiecznych. Prawidłowa dieta ma znaczenie dla zdrowia ryb, wspiera ich odporność na choroby, zapewnia odpowiedni metabolizm, a także wpływa na wybarwienie, czyli piękne, intensywne kolory. Najważniejsze zasady to różnorodność, dostosowanie pokarmu do gatunków ryb w naszym akwarium i nieprzekarmianie ryb. Stosując się do tych reguł i obserwując swój zbiornik, z pewnością prawidłowo zadbasz o dietę swoich rybek.

Sposoby odżywiania ryb akwariowych

Zanim kupimy pokarm dla rybek, warto poczytać o wymaganiach gatunków ryb, które mamy w akwarium. Niektóre gatunki są roślinożerne (glonojady, płaskoboki), inne mięsożerne (bojowniki, bocje) lub wszystkożerne (gupiki, mieczyki, platki, kirysy, welony, brzanki). W przypadku ryb roślinożernych problemów może przysporzyć intensywne podgryzanie roślin akwariowych. Ryby różnią się także sposobem pobierania pokarmu. Niektóre zjadają pokarm pływający na tafli lub wolno opadający, inne wygrzebują smaczne kąski z dna. Od tego powinniśmy uzależnić wybór pokarmu dla naszych podopiecznych.

Czym karmić rybki? Rodzaje pokarmów dla rybek

W sklepach zoologicznych, a nawet we własnej kuchni możemy znaleźć idealny pokarm dla ryb akwariowych. Jeśli już wiemy, co powinny jeść nasze ryby, wystarczy sięgnąć pokarm dostosowany do ich potrzeb. Producenci czasem oferują pokarm dedykowany konkretnym gatunkom ryb, np. pokarm dla bojowników lub glonojadów. Dietę warto jednak urozmaicać bardziej naturalnym pokarmem, dostosowanym do potrzeb żywieniowych konkretnego gatunku. Jeśli mamy ryby wszystkożerne, podajemy im zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Jakie są rodzaje pokarmów dla rybek?

 

  • Pokarm pochodzenia zwierzęcego — żywy, mrożony lub liofilizowany, dostępny w sklepach zoologicznych — są to zwykle owady lub larwy owadów, takich jak: oczlik, artemia, wodzień, ochotka, larwy komarów, rurecznik, rozwielitki, a także skorupiaki, np. krewetki. Pokarm mrożony należy najpierw rozmrozić i podawać w temperaturze pokojowej — nie wrzucamy zamrożonych kawałków do akwarium.
  • Pokarm pochodzenia roślinnego — spirulina, niektóre rośliny akwariowe, a także warzywa i owoce z naszej kuchni. Warzywa i owoce, umyte, podajemy w kawałkach, np. nawleczonych na długą wykałaczkę lub widelec. Jakie owoce i warzywa mogą jeść rybki akwariowe? Sprawdzi się papryka, świeży ogórek, brokuł, sałata, cukinia, marchewka, banan, jabłko, gruszka, awokado, brzoskwinia, pokrzywa (uprzednio sparzona). Pozostałości należy usunąć po ok. 1-2 dniach lub gdy ryby stracą nimi zainteresowanie, aby zalegające resztki nie zmieniały parametrów wody.
  • Pokarmy suchy — to wyżej wspomniane gotowe karmy dostępne w sklepach zoologicznych. Należą do nich płatki, chipsy, granulki, tabletki, drobny pył dla narybku, a nawet pokarm „weekendowy” dla ryb, który ma postać dużych kostek, stopniowo uwalniających pożywienie przez ok. 3 dni. Doskonale sprawdzi się podczas kilkudniowych nieobecności. Tego typu pokarm możemy dobierać w zależności od gatunków ryb i ich potrzeb, a dodatkowo łatwo się go podaje.

Jak często karmić ryby akwariowe?

Częstotliwość karmienia rybek często sprawia problem początkującym akwarystom i zwykle prowadzi do przekarmiania, a w efekcie — do zabrudzenia wody w zbiorniku czy nawet zapchania filtra. Karmienie ryb powinno odbywać się raz lub dwa razy dziennie. Podajemy tyle pokarmu, by ryby były w stanie go zjeść w ciągu kilku minut. Pokarm podajemy małymi porcjami. Jeżeli pożywienie zalega w akwarium, przy następnym karmieniu podajemy go mniej — kierujemy się zasadą, że lepiej podać za mało pokarmu, niż za dużo. Podczas karmienia warto obserwować, czy wszystkie ryby są zainteresowane — osowiałe, obojętne osobniki, które odmawiają jedzenia, mogą być chore. 

 

Ważne!

Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest przeprowadzić głodówkę i nie karmić ryb przez cały dzień. Rybki zdrowe i w dobrej kondycji spokojnie wytrzymają nawet 3-4 dni bez karmienia. 


Pamiętajmy, by nie podawać pokarmu bezpośrednio po sprzątaniu akwarium, dodaniu nowej ryby i innych dużych zmianach w zbiorniku. Wówczas jego mieszkańcy są zestresowani i potrzebują trochę czasu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium