Im dłużej jesteś z nami, tym tym Twoje zakupy będą tańsze. Sprawdź zasady programu rabatowego dla stałych klientów.

Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

5 najczęstszych błędów początkujących akwarystów

Kiedy oglądamy w internecie zdjęcia pięknie zaaranżowanych zbiorników ze zdrowymi rybami i krystalicznie czystą wodą, może się wydawać, że taki efekt jest na wyciągnięcie ręki. W końcu korzystamy z podobnego sprzętu i staramy się naśladować profesjonalistów, prawda? Tymczasem w naszym nowym akwarium pojawia się jeden problem za drugim — mętna woda, choroby ryb, problemy z oświetleniem lub sprzętem… Dlaczego tak się dzieje? Być może popełniasz niektóre popularne błędy akwarystów, którzy dopiero uczą się prowadzenia akwarium.

Błędy początkujących akwarystów

Podstawowy błąd to kupienie akwarium oraz całego niezbędnego osprzętu bez wcześniejszego zebrania potrzebnych informacji. Akwarysta, który chce uzyskać imponujący efekt i piękny zbiornik, musi poszerzać swoją wiedzę i zrozumieć, dlaczego pewne mechanizmy działają akurat tak, a nie inaczej. Na szczęście ten błąd Ci nie grozi — czytając artykuły takie jak ten, masz szansę dowiedzieć się czegoś nowego i uniknąć poważnych błędów. Najpopularniejsze potknięcia na początku przygody z akwarystyką to:

Wybór zbyt małego akwarium

Początkujący często wybierają małe zbiorniki, przekonani, że o niewielkie akwarium łatwiej będzie zadbać. To błędne założenie. Warto wybierać akwaria powyżej 50 litrów, ponieważ większe zbiorniki łatwiej zachowują stabilne środowisko, które w przyszłości pozwoli nam uniknąć problemów. Duże akwaria wolniej kumulują zanieczyszczenia. Zdarza się, że początkujący akwarysta „na próbę” kupi 30-40 litrowe akwarium i po sprawdzeniu wymagań różnych gatunków ryb dowie się, że może w nim trzymać najwyżej… krewetki. Akwarium, którego NIGDY nie wybieramy jest kula.

Zbyt szybkie kupowanie obsady i przypadkowy wybór ryb

Kupowanie akwarium i ryb w tym samym momencie lub po kilku dniach to zdecydowanie zbyt szybki ruch. Gotowe akwarium po zalaniu wodą oraz posadzeniu roślin musi dojrzeć i ten proces zajmuje ok. 4 tygodnie. Dopiero po tym czasie należy kupić ryby — i dobrze przygotować się przed wizytą w sklepie! Każdy gatunek ma inne wymagania dotyczące środowiska, towarzystwa czy temperatury. Warto upewnić się, że wybrane gatunki będą dobrze się czuły w przygotowanym akwarium. W przeciwnym wypadku ryby będą chorować, umierać, karłowacieć lub atakować się wzajemnie. Popularnym błędem dotyczącym tzw. obsady, czyli ryb w akwarium, jest zakupienie zbyt dużej ilości rybek. Duże zagęszczenie ryb spowoduje u nich stres oraz zaburzy parametry biochemiczne naszego akwarium.

Niedopasowany sprzęt

Ogromny wybór sprzętu akwarystycznego daje możliwość idealnego dopasowania poszczególnych akcesoriów i urządzeń do naszego zbiornika. Z drugiej strony — sprawia niemały kłopot osobom początkującym. Przed zakupem filtra, oświetlenia, a nawet podłoża czy roślin — sprawdź, czy na pewno to jest coś, czego potrzebujesz. Ta sama zasada dotyczy gotowych zestawów akwariowych. Z pewnością przydadzą Ci się podstawowe informacje na temat poszczególnych elementów wyposażenia.

 

Tutaj możesz dowiedzieć się, jakie podłoże do akwarium wybrać.

Sztuczne ozdoby w akwarium

Niektórzy początkujący akwaryści mają tendencję do wybierania sztucznych ozdób. Czy aranżacja akwarium to tylko kwestia gustu? Nie do końca. Sztuczny, kolorowy żwirek może zmieniać parametry wody, tak samo jak muszle umieszczone w słodkowodnym akwarium. Niektóre sztuczne ozdoby także mogą mieć wpływ na równowagę biochemiczną, a plastikowe rośliny stanowią zagrożenie dla ryb ze względu na ostre krawędzie (i, w przeciwieństwie do prawdziwych roślin, nie pomagają w stabilizacji środowiska wewnątrz akwarium). Podobnym błędem jest umieszczanie zbyt dużej ilości ozdób w akwarium. Warto dążyć do stworzenia jak najbardziej naturalnego środowiska dla ryb.

Wprowadzanie gwałtownych zmian w razie problemów

Kiedy pojawia się problem — mętna woda, glony, nieprzyjemny zapach — początkujący akwaryści sięgają czasem po rozwiązania, które w zamyśle mają szybko rozwiązać ten kłopot, a w rzeczywistości tylko go pogłębiają. Płukanie gąbki filtra pod bieżącą wodą, wygotowanie kamieni i żwiru, podmiana zbyt dużej ilości wody, a nawet restart całego zbiornika — tak zdecydowane kroki bardzo mocno zaburzają i tak zachwianą równowagę. Tymczasem zwykle wystarczy wprowadzenie drobnej zmiany i czas — bo cierpliwość w akwarystyce jest na wagę złota.

 

Na koniec przypominamy — błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi! Pomyłki są normalnym etapem nauki, więc nie bądźmy dla siebie zbyt surowi. I pamiętajmy, że pogłębiając wiedzę, łatwiej unikniemy podstawowych pomyłek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium